Malarstwo - obrazy wielkich mistrzów malarstwa
Kobiety w malarstwie Luisa Falero
Kobiety w malarstwie Luisa Falero to wdzięczny temat do analiz, zważywszy na całokształt jego twórczości. Hiszpański malarz z końca XIX wieku, Luis Ricardo Falero (ur. 1851 – zm. 1896), malował bowiem wyłącznie kobiety, i to przeważnie nagie.
Prywatne życie arcydzieł on line – Botticelli
Prywatne życie arcydzieł on line – Botticelli, Mistyczne Boże Narodzenie. Ten obraz, któremu poświęcony jest 4 odc. brytyjskiego serialu dokumentalnego (lista pierwszych dziesięciu odcinków zob. Prywatne życie arcydzieł BBC – Lippi), jest bardzo bogaty w treść, zawierając kwintesencję przemyśleń artysty na tematy religijne.
Prywatne życie arcydzieł TVP Kultura – Rogier van der Weyden
Prywatne życie arcydzieł TVP Kultura – Rogier van der Weyden, Zdjęcie z krzyża. Zdjęcie z krzyża to przedostatnia, XIII stacja drogi krzyżowej. Jest to, oczywiście, jeden ze standardowych tematów malarskich. Jak dotąd, z kręgu tematów związanych z Drogą Krzyżową podejmowałem jedynie temat Ukrzyżowania, i to jedynie w malarstwie XX wieku (zob. Obraz „Ukrzyżowanie” Francisa Bacona, analiza i interpretacja oraz Obraz „Chrystus św. Jana od Krzyża” Salvadora Dali jako wyobrażenie Ducha Świętego i Obraz „Ukrzyżowanie” Salvadora Dali – symboliczna spekulacja).
Prywatne życie arcydzieł BBC – Caravaggio
Prywatne życie arcydzieł BBC – Caravaggio, Pojmanie Chrystusa. Temu obrazowi poświęcony jest drugi odcinek brytyjskiego serialu dokumentalnego, a ja daję w tym artykule swój własny, niezależny komentarz do niego, podobnie jak to już zrobiłem w odniesieniu do Adoracji ze św. Janem i św. Bernardem Fra Filippo Lippiego (zob. Prywatne życie arcydzieł BBC – Lippi).
Prywatne życie arcydzieł BBC – Lippi
Prywatne życie arcydzieł BBC – Lippi, Adoracja ze św. Janem i św. Bernardem. Temu obrazowi poświęcony jest pierwszy odcinek brytyjskiego serialu dokumentalnego, którego emisja w TVP Kultura zaczyna się w czwartek, 7 lipca 2016 o 18:40. Dalsze odcinki – co czwartek o tej samej porze. Postanowiłem w przeddzień emisji dawać na tym blogu moje własne omówienia odpowiednich obrazów.
Michał Świder – malarstwo pobożne
Michał Świder – malarstwo pobożne. Zarówno wypowiedzi samego autora, jak i bardzo często widoczne na jego obrazach cytaty z Pisma Świętego (przeważnie po łacinie) świadczą o tym, że jest to dość adekwatna etykietka.
Tahitanki Gauguina, czyli wizja Rajskiego Ogrodu
Tahitanki Gauguina, czyli wizja Rajskiego Ogrodu – tu nie chodzi po prostu o ogólnik na temat wielkiego francuskiego malarza, który gdzieś na wyspie na samym końcu świata odnalazł Raj utracony przez zachodnią cywilizację.
Madonna ze szczygłem, Rafael – ożywianie ptaszka
Madonna ze szczygłem, Rafael – jest to kolejna jego Madonna, w której odnajduję ezoteryczną teologię (zob. Dlaczego na obrazie Rafaela „Madonna del Duca di Terranuova” jest dwóch Jezusów?)
Szukaj na blogu
Kategorie
-
Malarstwo polskie
-
Malarstwo religijne
-
Prywatne życie arcydzieł BBC
-
Malarstwo wg nazwisk malarzy
-
Luis Falero
-
Salvador Dali
-
Leonardo da Vinci
-
Paul Gauguin
-
Rafael
-
Egon Schiele
-
Witkacy
-
Lukas Cranach Starszy
-
Max Ernst
-
Gustav Klimt
-
Michał Anioł
-
Sandro Botticelli
-
El Greco
-
Andrea Mantegna
-
Albrecht Dürer
-
Francisco Goya
-
Pablo Picasso
-
Francesco Hayez
-
Giotto
-
Berthommé de Saint André
-
Pietro Lorenzetti
-
Piero della Francesca
-
Andrea del Verrocchio
-
Tintoretto
-
Giorgione
-
Cima da Conegliano
-
Pietro Perugino
-
Giovanni di Paolo
-
Francis Bacon
-
Jacopo Bassano
-
Hieronim Bosch
-
Tycjan
-
Benjamin West
-
Fra Filippo Lippi
-
Edward Burne-Jones
-
Bartolomé Esteban Murillo
-
Peter Paul Rubens
-
Fra Angelico
-
Gentile da Fabriano
-
Domenico Ghirlandaio
-
-
Malarstwo współczesne
-
Słynne obrazy
-
Malarstwo historyczne
-
Malarstwo mitologiczne