Erzulie Dantor – Black Madonna

ID:

 

PDFDrukuj
Czarna Madonna obraz - Erzulie Dantor – Black Madonna
Kliknij w obraz aby powiększyć

Proporcje zdjęcia: x=, y=, x/y=

Info

Wydruk na płótnie:

Reprodukcje (fotoobrazy) drukujemy na bawełnianym płótnie artystycznym canvas naciągniętym na drewniany blejtram. Obraz ze zdjęcia jest doskonałym prezentem, gotowym do powieszenia na ścianę.

Wydruk Fine Art:

Wydruki artystyczne wykonujemy na papierze typu fine-art, który zapewnia doskonałą jakość i trwałość drukowanych zdjęć oraz nadaje pracy artysty szczególny charakter.

Plakat:

Plakaty drukujemy na wysokiej jakości papierze o doskonałych parametrach technicznych.

Nietypowy format? Zamów

Artysta

Tytuł

Erzulie Dantor – Black Madonna

Dodane przez
Opis pracy

Czarna Madonna obraz - Erzulie Dantor – Black Madonna. Magdalena Walulik, 2016, olej na płycie mdf, 30 x 40 cm. Autorska, współczesna wizja słynnej bogini wudu.

Czarna Madonna to dla wyznawców religii wudu najukochańsza bogini. Wyznawcy wudu na Haiti i w Nowym Orleanie zaadoptowali katolickich świętych do swojego panteonu duchów a nasza polska Czarna Madonna z Częstochowy jest tam czczona pod imieniem Erzulii Dantor, bogini miłości i płodności oraz duchowej opiekunki uciśnionych kobiet. Wizerunki Czarnej Madonny przywieźli na Haiti polscy żołnierze, uczestniczący w tłumieniu powstania niewolników w szeregach armii Napoleona. W XVIII w. przywieziono tam z Afryki setki tysięcy niewolników, których zmuszono do ciężkiej pracy i konwersji na chrześcijaństwo. Rozwinęli oni synkretyczną, hybrydową formę chrześcijaństwa mieszanego z voodoo, religią, która odziedziczyli po przodkach z Afryki Zachodniej. Obrazy Czarnej Madonny przywiozło ze sobą na Haiti 5000 polskich żołnierzy, walczących „po obu stronach barykady” w haitańskiej rewolucji, która rozpoczęła się w 1802 r. Madonna doznała przemiany w Erzulię Dantor, gdy Haitańczycy włączyli ją do voodoo. Potem wielu uciekinierów z Haiti schroniło się w Nowym Orleanie i przyniosło ze sobą kult Czarnej Madonny. Jest to jeden z najstarszych na świecie wizerunków czarnej kobiety jako bogini. I tak oto Czarna Madonna z Częstochowy, jedna z najsłynniejszych katolickich ikon, stanowi wzór dla haitańskiej bogini wudu, która opiekuje się lesbijkami.

Czarna Madonna Erzulia Dantor jest loa albo lwa (duchem voodoo), uznawanym za patronkę lesbijek. Jej imię pisze się na wiele sposobów, jak np. Ezili Danto. Gorącą miłością darzy ona i broni kobiety, dzieci, szczególnie lesbijki, niezależne businesswomen, niezamężne maki i tych, którzy doświadczyli przemocy domowej. Podobno mści się na agresywnych mężach i niewiernych kochankach. Wojowniczka z blizną na twarzy Erzulie Dantor wyzwoliła niewolników, dopomagając w rozpoczęciu i zwycięstwie rewolucji haitańskie. Uwielbia noże, rum i papierosy bez filtra.
 
 
Cena licencji:
Cena sprzedaży 110,00 zł
Rabat
Cena / kg:
Zamów
not_available.gif


Kategoria
Obrazy religijne

Ogólna ocena (0)

0 z 5 gwiazdek

Zostaw swój komentarz

Skomentuj jako gość

0
  • Nie znaleziono komentarzy