Słoneczniki van Gogha galeria obrazów i reprodukcji. Słoneczniki van Gogha to temat jasny i wiecznie żywy jak słońce Lenina. Kiedy mówimy Lenin, to myślimy partia. Podobnie mówimy van Gogh, a myślimy Słoneczniki. Mówimy Słoneczniki, a myślimy van Gogh. W XX wieku sprzedano miliony reprodukcji obrazu Słoneczniki van Gogha wydrukowanych na płótnie, na pocztówkach, na plakatach, na kubkach i innych fotogadżetach – tylko w roku 2013 kupiono ich aż 26 tysięcy. Reprodukcja Słoneczników van Gogha wydrukowana na kalendarzu ściennym to chyba najpopularniejszy na świecie obraz do dekoracji ścian mieszkania. Vincent van Gogh namalował tyle słoneczników, że nawet trudno się zdecydować, które Słoneczniki wybrać do dekoracji, jeżeli zamierza się kupić kopię obrazu van Gogha do pokoju. Warto więc wiedzieć, że kiedy mówimy„Słoneczniki” van Gogha, to mamy namyśli obraz z całej serii „Słoneczniki„, która składa się w rzeczywistości z 11 obrazów słynnego postimpresjonisty.
Słoneczniki van Gogha galeria obrazów i reprodukcji - obrazy namalowane w 1888/1889 w Arles we Francji
1. Vincent van Gogh – Trzy słoneczniki w wazonie, olej na płótnie
2. Vincent van Gogh – Martwa natura, wazon z pięcioma słonecznikami, olej na płótnie
Słoneczniki van Gogha to seria obrazów namalowana przez malarza w 1888 roku, kiedy van Gogh wyjechał z Paryża, by uchwycić na płótnach piękno południowej Francji. Artysta wynajął wówczas dom w Arles i zaprosił do siebie Paula Gaugina, który malować w pracowni razem z nim. W oczekiwaniu na przyjazd Paula Gaugina van Gogh w geście sympatii i szacunku wykonał serię obrazów Słoneczniki, które miały pełnić rolę dekoracji sypialni jego przyjaciela. W liście do swego brata, Theo, van Gogh informował go o przebiegu procesu powstawania obrazów. Van Gogh musiał pracować szybko, przecież nie miał zdjęcia jak dzisiejsi malarze, lecz malował z natury, a kwiaty w wazonie szybko traciły płatki i stawały się wyblakłe, kolor stawał się mniej intensywny, co widać w ogromnej różnicy kolorów na poszczególnych wersjach słoneczników.
3. Vincent van Gogh – Słoneczniki, olej na płótnie
4. Vincent van Gogh – Słoneczniki, olej na płótnie
Wiele obrazów van Gogha opartych jest na jednym motywie, powielanym w różnych ujęciach. Podobnie jest w przypadku „Słoneczników”. Z łącznie 11 obrazów z motywem słoneczników 4 obrazy powstały w Paryżu i 7 w Arles w południowej Francji. Słoneczniki van Gogha zajmują szczególne miejsce w twórczości artysty. Ale nasuwa się pytanie, dlaczego van Gogh namalował właśnie słoneczniki, a nie inne kwiaty, tak bujnie rosnące w słońcu południowej Francji. Słoneczniki uważane są dziś za roślinę raczej pospolitą i ceni się ją raczej ze względu na jej walory spożywcze, a nie piękno jej kwiatów. Jednak za czasów van Gogha słoneczniki były w modzie, cięte słoneczniki były popularnym kwiatem używanym do dekoracji domów. Uważano, że są piękne, a ich kształt i ciepłe barwy przypominają małe słońce. Kwiat słonecznika stał się popularnym motywem w malarstwie.
5. Słoneczniki van Gogha – obraz olejny na płótnie
6. Słoneczniki van Gogha – obraz olejny na płótnie
Ciepłe, słoneczne barwy słoneczników artysta w genialny sposób oddał na płótnach. Na reprodukcjach i wszelkich drukowanych kopiach Słoneczników van Gogha nie widać niestety każdego pociągnięcia pędzla, obraz spłaszcza się. Natomiast oryginały mają fantastyczną grubą fakturę. Ale oryginały trudno zobaczyć, bo są rozproszone po całym świecie.
7. Słoneczniki van Gogha – obraz olejny na płótnie
Słoneczniki van Gogha namalowane wcześniej w Paryżu (1887), przed wyjazdem do Arles:
8. Cztery ścięte słoneczniki – Vincent van Gogh – obraz olejny na płótnie
9. Dwa ścięte słoneczniki – Vincent van Gogh, obraz olejny na płótnie
Vincent van Gogh był malarzem – samotnikiem. Za życia nie udało mu się rozwinąć kariery, większość czasu spędzał w pracowni lub w plenerze w izolacji od świata, oddając się pracy w samotności. Współpraca z Gaugine miała dać początek szeregowi wspólnie stworzonych dzieł, które miały zapoczątkować nowy ruch w malarstwie, zrzeszający francuskich artystów. Niestety przyjaźń z Gaugenem okazała się fiaskiem, artyści często się sprzeczali. 23 grudnia 1888 roku podczas kolejnej kłótni van Gogh zagroził Gauginowi brzytwą, a potem uciekł do miejscowego domu publicznego, gdzie odciął sobie lewe ucho. Od tego czasu van Gogh przeszedł szereg załamań nerwowych, które doprowadziły ostatecznie do samobójczej śmierci. „Słoneczniki” zaliczane są do najważniejszych obrazów van Gogha zarówno ze względu na okoliczności ich powstania, jak i malarskiego kunsztu.
10. Vincent van Gogh, Dwa ścięte słoneczniki, obraz olejny na płótnie
11. Vincent van Gogh, Dwa ścięte słoneczniki, obraz olejny na płótnie